Polecany post

ORKAN EUNICE

  3 osoby poniosły śmierć wskutek przechodzącego orkanu Dudley (niż YLENIA) . 64 letni kierowca jadąc samochodem został przygnieciony prz...

11.06.2019

Wiosna 2019 - podsumowanie

Tegoroczna wiosna rozpoczęła się bardzo ciepło, a zakończyła umiarkowanie. Najwyższe anomalie mogliśmy ujrzeć w marcu, zaś najniższe w maju. Pora przyjrzeć się szczegółom wg okresu referencyjnego 1981-2010:


  • Marzec 2019
Marzec okazał się miesiącem bardzo ciepłym z odchyleniem rzędu +2,88 K. Cieplej było 2 lata temu (3,07 K). Najwyższą anomalię zanotowano w okolicy Radomia (3,4), najniższą zaś na Kasprowym Wierchu (1,6). Miesiąc ten charakteryzował się typową cyrkulacją strefową czyli serią niżów atlantyckich podążających z zachodu na wschód Europy. Na skutek takiego rozkładu pora barycznego doszło do kilku incydentów z wichurami. W mediach mogliśmy zobaczyć relacje z miejsc, gdzie wiatr był na tyle silny, że powodował szkody. Głównie były to powalone drzewa, zniszczone samochody, ale też poprzewracane banery reklamowe. Biorąc pod uwagę województwa marzec najcieplejsze oblicze miał w województwie mazowieckim (3,10) i kujawsko-pomorskim (3,01). W pozostałych miejscach temperatura utrzymywała się na poziomie (2,5-3,0) powyżej normy. Jeśli chodzi o odczucie termiczne marzec anomalnie ciepły był w woj. lubuskim, wielkoposlkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, w zachodniej Małopolsce oraz w Tarnowie. W pozostałych miejscach był on bardzo ciepły.


  • Kwiecień 2019
Tegoroczny kwiecień był miesiącem ciepłym z anomalią 1,68 K, ale zmiennym i był o równo 3° chłodniejszy od rekordowego kwietnia 2018 (4,68 K). Na początku miesiąca mieliśmy do czynienia z lekkim ochłodzeniem, po którym szybko nastąpiło ocieplenie trwające ok. tydzień. Od okolic 10 kwietnia na skutek powstania nad Morzem Północnym ośrodka wysokiego ciśnienia KATHARINA temp. utrzymywały się w granicach normy (0,40 K). W trakcie trwania świąt wielkanocnych na skutek zmiany położenia wyżu do Polski zaczęło napływać ciepłe powietrze ze wschodu, dzięki któremu mieliśmy najbardziej słoneczną i ciepłą Wielkanoc od 5 lat. Po świętach zrobiło się przejściowo gorąco na skutek napływu powietrza z kierunków S i SE. Słupek rtęci w Tarnowie pokazał 29,3°C i była to najwyższa temp. tegorocznej wiosny. Pod koniec miesiąca temp. wróciły do wieloletniej normy. Kwiecień zapisał się najcieplej w północnej cz. woj. wielkopolskiego oraz we wschodniej cz. lubuskiego (2-3°). Najchłodniej na wybrzeżu, Dolnym Śląsku, Małopolsce, Lubelszczyźnie i w górach (1,0-1,5). W pozostałych miejscach było 1,5-2,0° ponad normę. Do końca kwietnia rok 2019 miał rekordowe odchylenie rzędu 2,06 K (2018: 1,55 K).




  • Maj 2019
Jest to pierwszy w tym roku miesiąc z ujemną anomalią po ciągu ciepłych miesięcy kwiecień 2018-grudzień 2018 oraz luty 2019-kwiecień 2019.Wartość anomalii wyniosła wstępnie -1,12 K i był to najchłodniejszy maj od 2004 roku (-1,60 K). Przez połowę miesiąca mieliśmy do czynienia z masami powietrza arktycznego, które obniżyły anomalię do poziomu poniżej -3,5. Wówczas zaczęto spekulować że maj w tym roku może okazać się najchłodniejszy od 1991. Przewaga zimna utrzymywała się do "Zimnych Ogrodników" za sprawą rozrośniętego nad N Atlantykiem wyżu MAXINE i NEYVI. Zaraz po "Zimnej Zoście" przeszedł niż ZACHARIAS, który zaczął sprowadzać cieplejsze powietrze z SE, a NEYVI skierował się na Skandynawię. W maju doświadczyliśmy również podtopień i lokalnych powodzi na południu Polski za sprawą niżu z południa. Padły lokalne rekordy sumy opadów, zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne oraz przed intensywnym deszczem najwyższego stopnia. Jakby tego było mało w II połowie miesiąca odnotowano aż 6 trąb powietrznych. Jedna z nich przeszła nad miejscowością Stasin na Lubelszczyźnie powodując poważne straty materialne w postaci zerwanych dachów, zniszczonych stodół, czy uszkodzonych budynków. Najwyższą anomalię zanotowano na półwyspie helskim (-0,1), a najniższą w Karkonoszach (-2,5). Pod względem województw najniższa anomalia panowała na Dolnym Śląsku (-2,01), a najwyższa na Podlasiu (-0,33). Termicznie na krańcach wschodnich maj był w normie. Z kolei im dalej na zachód tym było coraz zimniej. W większości kraju zapisał się anomalnie chłodno.






  • WIOSNA 2019 - PODSUMOWANIE
  1.  Marzec 2019 - Bardzo ciepły (2,88 K)
  2. Kwiecień 2019 - Ciepły (1,68 K)
  3. Maj 2019 - Chłodny (-1,12 K)
  • WIOSNA 2019 - Ciepła (1,15 K)
ŹRÓDŁO:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz